Orchidejový ostrov a lidé Tao

Oči nebes je pojem, kterým lidé kmene Tao, z Orchidejového ostrova, označují hvěždy.

Orchidejový ostrov (Photocredit: Petr Danda)

Orchidejový ostrov (蘭嶼 Lan-Ü), je menší ostrov jihovýchodně od hlavního ostrova Taiwanu. Už více jak 800 let zde zijí lidé Tao, kteří se živí lovem (létajících) ryb a pěstováním Tara. Oceán je pro ně posvátný, a většina tradic a životního rytmu se řídí dle něj a životem v něm.
.
Čaj se tu sice nepěstuje, ale ostrov a jeho obyvatelé jsou důležitou součástí taiwanské multikulturní etnické směsi. Tradice a zvyky jsou odlišné od ostatních původních obyvatel Taiwanu, a ještě více odlišné od Taiwanců etnika „Han“ (tj. kteří přišli před (sto)letími z Činy).
.

Vlastnoručně vyrobené kánoe lidí Tao (Photocredit: herdsman)

Zdejší muži ve svých vlastnoručně vyrobených kanoích loví létající ryby („lí bam bam“), typ okřídlené ryby která, když prchá před dravými rybami, dokáže nad hladinou oceánu letět stovky metrů, než se opět ponoří.
.
Ostrované zde žili nerušeně až do 60. let, kdy diktátorský režim KMT ostrov začal osídlovat, stavět školy, a nutit zdejší lidi do výuky mandarínštiny. Osídlování provázelo zároveň zbourání většiny tradičných vesnic lidí Tao, zachovaly se pouze dvě. V 80. letech zde režim KMT zřídil bez konzultace s místnimi obyvateli sklad jaderných odpadů, který zde dodnes je, a proti kterému ostrované prostestují, ostrov je totíž jejich jediným domovem, a celý jejich genetické bohatsví se soustředí právě zde. V dnešní době je ostrov otevřen turistům, a dá se sem dostat tříhodinovou plavbou z města Taidong.
.

O životě a problémech, kterým čelí místní lidé píše taiwanský spisovatel Syaman Rapongan, který sám pochází z Orchidejového ostrova. Po odchodu z ostrova pracoval a studoval v Taipeii, ale poté se vrátil na ostrov, aby si (znovu)osvojil tradice svého lidu. Povídky postupně sepisoval a vydal v románu „Oči nebes“, který vyšel i v češtině. V knize Syaman Rapongan rozebírá například generační konflikt mezi staršími a mladšími lidmi Tao, kteří odešli žít na Taiwan, důležitosti zdravého podmořského světa a jeho ohroženosti a odlišnost domorodných obyvatel od ostatních etnik Taiwanu. Představuje nejen zajímavý náhled do života na Orchodejovém ostrově, ale objasňuje i fungování podmořského světa a přivádí člověka k zamýšlení se nad tím, jak důležité je chránit tyto ekosystémy.
Máte dotazy? Zkuste se nás zeptat, předminulý rok jsme ostrov navštívili!
.
Syaman Rapongan

Syaman Rapongan (Photocredit: Kun Yung Wu)